קטגוריות
בלוג כלכלת המשפחה

סיכום שנה משפחתי כלכלי וטיפ חיי האהבה

כשיש יותר זמן פנוי ובדיוק הגיעו הדוחות השנתיים של הפנסיה והגמל, אני ממליץ לפתוח את הדוח ולנצל את הזמן להבין מה יש שם.

ראשית, המבט השנתי מנטרל עונתיות. ההשפעה של האורחים שבאים בחגים, החמסינים או הלילות הקרים, חופשות בית הספר, קייטנות וכד’ אינה כה דרמטית בהסתכלות שנתית.

שנית, ישנן הוצאות אשר למרות התקצוב החודשי קורות אחת לשנה. הביטוח והטסט למכונית, המנוי לחדר הכושר, החופשה וכד’. מבט שנתי יתן לנו תמונה מדוייקת של מרכיבי הוצאות אלו.

גם בצד ההכנסה ישנם סעיפים שנתיים כמו הבונוס השנתי, דמי ההבראה וכד’.

לכן, סיכום מסודר של ההוצאות (וההכנסות) ברמה שנתית יתן לנו תמונה מדויקת של התזרים שלנו ויאפשר לנו לקחת החלטות אסטרטגיות וטקטיות לגבי השנה הבאה. אם כבר יש לכם סיכומים של התזרים החודשי לאורך השנה, הסיכום השנתי קל מאד להכנה. אל תוותרו עליו.

ברמה הטקטית למשל, גם אם עמדנו ביעד התקציב יתכן שחרגנו בסעיפים מסויימים ובאחרים הוצאנו פחות מהתכנית. זו ההזדמנות לדייק את התקציב. זו גם הזדמנות לבחון התייעלות בסעיפים השונים.

ברמה האסטרטגית המבט השנתי יתן לנו בסיס לדיון על מימוש יעדים ולתכנונים לטווח הבינוני והרחוק, למשל כמה אנחנו רוצים לחסוך, לאילו מטרות ומהם טווחי הזמן. נוכל לשוחח על רמת החיים הנוכחית והעתידית ולבצע התאמות. למשל, נוכל לבחון התייעלות בשוטף לטובת יעדים עתידיים. נוכל לשוחח על השפעתם הכלכלית של שינויים צפויים בחיים בשנה הקרובה (הילד מתגייס, שינויי בקריירה, גן חדש וכו’). גם כאן, המבט השנתי יותר מדויק ויותר נקי.

עם זאת, הטיפ שלהלן הוא הכי חשוב. ובכן הקשיבו. הסיכום השנתי הוא הזדמנות לשבת עם בן הזוג, לפתוח בקבוק יין (יבש), לכבות את הטלפונים ושאר המסכים, להסתכל ביחד על איך ניהלנו את ביתנו בשנה האחרונה ולשוחח על השנה הבאה. אי אפשר לנהל משפחה בלי לנהל את כלכלת המשפחה. גם אם עושים טעויות בדרך, המבט צריך להיות קדימה, ללמוד, להשתפר ולהיטיב. מחקרים מוכיחים שניהול כלכלי משפחתי בריא הוא בסיס לזוגיות מוצלחת, מה צריך יותר מזה?

אני מצרף דוגמא לפילוח שנתי של הוצאות הבית שלי. כל בית ייראה אחרת. פילוחים כמו זה ונוספים זה אני עושה אחת לשנה. מהדוגמא אני למד שלמרות שישנם 44 סעיפים בתקציב הבית שלנו, רק 7 מתוכם (כלומר פחות משישית) אחראים על יותר מחצי מההוצאות. 16 סעיפים (כלומר קצת יותר משליש) אחראים על יותר משלשה רבעים מסך ההוצאה. שוב, הבהירות תורמת תרומה משמעותית ליצירת יציבות כלכלית ולהגשמת יעדים.

רוצים גם? בואו ליעוץ!

הזן את כתובת הדוא"ל שלך כדי להירשם לבלוג ולקבל התראות על
פוסטים חדשים.

השאר תגובה