קטגוריות
חסכון לעתיד ולפנסיה כלכלת המשפחה

סיכום שנה בכלכלת המשפחה 2020

כל שנה אני עושה כאן סיכום של הפעולה הכי יסודית בכלכלת המשפחה – מעקב על תזרים ההוצאות (וההכנסות). אין כלכלת משפחה ללא זה. השנה האחרונה היתה מיוחדת.

כל שנה אני עושה כאן סיכום של הפעולה הכי יסודית בכלכלת המשפחה – מעקב על תזרים ההוצאות (וההכנסות). אין כלכלת משפחה ללא זה. השנה האחרונה היתה מיוחדת. זו לא היתה עוד שנה שבה אתם הקוראים מסתלבטים על כמה הוצאתי על חומוס או על מרק תימני בהשוואה לשנה קודמת.
2020 לימדה אותנו להיזכר בכמה עקרונות בסיסיים בכלכלת המשפחה כמו מוכנות ליום סגריר, גמישות בתזרים ההוצאות, חסכון והשקעה לטווח ארוך ועוד. על כל אלה כתבתי במהלך השנה בבלוג ובוולוג.

2020 של משפחתי היתה סבירה. ראשית, כולם בריאים וזה חשוב יותר מהכל. שנית, תירגלנו את העקרונות שציינתי. למשל, הורדת רמת חיים (בלי לוותר על איכות חיים), המשך חסכון והשקעה גם כששוקי ההון צבועים באדום, התגמשויות מבחינת אפיקי הכנסה וכד'. שלישית, למזלנו מקורות ההכנסה שלנו נפגעו בצורה לא משמעותית בהשוואה למי שחטף חזק הרבה יותר בגלל סגרי הקורונה.

ועכשיו לקצת מספרים מתזרים ההוצאות המשפחתי כי לזה חיכיתם. ההשוואה היא בין 2020 ל 2019:
דלק – 47% ירידה
קניות בסופר – 6% ירידה (למרות שהיינו הרבה יותר בבית)
בילויים – 53% ירידה
תחבורה ציבורית – 60% ירידה
נסיעות לחו"ל וחופשות – ירידה של 74% 🙁


מכיוון שמרכיב ההוצאות הקבועות שלנו אינו דרמטי, הגמישות הזו אפשרה לנו לצלול מתחת למים ולהינצל.
אני מעריך ש 2021 תהיה יותר נסבלת ברמה הכלכלית משפחתית. הפעילות במשק תחזור במהלך השנה ורבים יחזרו לעבודה.
עם זאת, צריך לזכור שהמשק הישראלי יוצא מהקורונה חבול ומצולק. עסקים רבים נסגרו לחלוטין, מובטלים רבים לא ישובו במהרה לעבודתם. בהקשר הזה אני ממליץ להתגמש ולקפוץ ראשון על הצעות עבודה – כל הקודם זוכה.

בנוסף, הממשלה ה-9000 שתקום בשנת 2021 תצטרך להתמודד עם גרעון מאד גדול. כמו משפחה בגרעון היא תצטרך להקטין הוצאות ולהגדיל הכנסות. ההכנסות חברים, באות מאיתנו משלמי המיסים. זה לא יהיה כיף וזה יימשך כמה שנים. זו האמת, ואם פוליטיקאי אומר לכם אחרת במסע הבחירות הקרב, אל תאמינו.
זהו, מאחל בריאות וש 2020 תהפוך לזכרון עמום ומוזר שנספר עליו לנכדינו.

אה, כמעט שכחתי. ההוצאה על חומוס ירדה ב 45 אחוזים.

הזן את כתובת הדוא"ל שלך כדי להירשם לבלוג ולקבל התראות על
פוסטים חדשים.

השאר תגובה